Festivalio „Materia Magica“ lėlės laukia suaugusiųjų

2019, gegužės 14 0 komentarų

Gegužės 16–19 d. Klaipėdoje vyks jau dešimtasis tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Tai išskirtinis ir šiuo metu vienintelis profesionalių lėlių teatrų festivalis ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje. Šiemet festivalio programoje bus pristatyta 15 spektaklių iš Izraelio, Graikijos, Olandijos, Slovėnijos, Vokietijos, Bulgarijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos ir Lietuvos.
Pasaulyje vis labiau ryškėjant tendencijai kurti lėlių ir objektų spektaklius suaugusiesiems, Lietuvoje tiek lėlių teatro kūrėjai, tiek lėlių teatro žiūrovai šiuo klausimu laikosi santūriai: požiūris, jog lėlių teatras gali būti patrauklus ir aktualus tik vaikams, vis dar užima tvirtas pozicijas. Šių metų festivalio programa, kurioje beveik pusė spektaklių skirti suaugusiesiems, „Materia Magica“ organizatoriai siekia parodyti, koks įvairus bei įdomus gali būti lėlių teatras: be tradicinių vaidinimų bus pristatomi ir novatoriški, alternatyvūs, netgi kontroversiškai vertinami lėlių teatro projektai.
Svarbu pabrėžti, kad lėlių teatras, kaip ir visa aplinkui, nuolatos keičiasi – šiuolaikiniuose lėlių teatro spektakliuose galime išvysti įvairių menų sintezę, netikėtus, kūrybiškus sprendimus, neįtikėtinai praplečiančius lėlių teatro ribas ir patį suvokimą apie lėlių teatrą – koks jis yra ir koks jis gali būti. Pavyzdžiui, gegužės 16 d. 17.30 val. „Apeirono“ teatre spektaklį „Seansas“ pristatys Janas Jedenakas iš Vokietijos. Janas – jaunas, perspektyvus kūrėjas, vis dažniau pastebimas ir įvertinamas tarptautiniuose festivaliuose. Studijavęs Štutgarto valstybiniame muzikos ir scenos menų universitete, Lėlių teatro katedroje, bei baigęs Kinematografijos ir medijų studijas Vienos universitete, Jedenakas įkūrė „Dekoltas Handwerk“ teatrą. Jo į festivalį atvežamas spektaklis „Seansas“ minimalistiniais eskizais iškelia į paviršių akiai nematomus dalykus: fone grojant paslaptingiems ir bauginantiems garso įrašams, iš pamišėlio sąmonės dygsta praeities epizodai. Žaisdamas su šviesa ir už šviesos slypinčiu neapibrėžtumu, „Seansas“ tarp šviesos ir šešėlių bando pagauti tai, kas tarsi visai neegzistuoja.
Kitas įdomus spektaklis „Ir mano širdis beveik sustojo“ (rež. Ari Teperberg (Izraelis)) įkvėptas garsios kurčnebylės autorės ir intelektualės Helen Keller 1924 m. parašyto laiško Niujorko simfoniniam orkestrui, kuriame ji pasakojo, kaip „klausėsi“ orkestro atliekamos Beethoven Simfonijos Nr. 9, lytėdama radijo imtuvo membraną ir jausdama vibracijas. Ari kviečia žiūrovus į kelionę po savo sukurtą neverbalinio, jutiminio bendravimo pasaulį, kuriame net menkiausi pojūčiai tampa kupini džiaugsmo, skausmo ar grožio. Spektaklis pasakoja apie neįtikinėtiną muzikos galią, leidžiančią žmonėms bendrauti nepaisant jokių ribų. Žiūrovai šį spektaklį galės išvysti gegužės 16 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatre.
Festivalio organizatoriai džiaugiasi galėdami gegužės 18 d. 21 val. Klaipėdos lėlių teatre pristatyti Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklį „Doriano Grėjaus portretas“ (rež. Gintarė Radvilavičiūtė), kuris šiais metais buvo nominuotas Auksiniams scenos kryžiams. Vienintelis programoje lietuviškas suaugusiesiems sukurtas spektaklis yra pagal O. Wilde‘o romaną ir pasakoja apie tai, koks pavojingas gali būti perdėtas susikoncentravimas į save ir savo išvaizdą. Pasak spektaklio režisierės, „Be meilės, artimų žmonių, ėjimo kartu, grožis, sėkmė nieko nereiškia. Nemielas gyvenimas nuolat žiūrint į save.“
Sudarant tarptautinę festivalio programą buvo aktualu įtraukti ir dar tik kylančius menininkus, ir gerai žinomus, tarptautiniuose lėlių teatro festivaliuose palankiausiai vertinamus lėlininkus. Vienas iš tokių – Brazilų kilmės Olandijoje kuriantis menininkas Duda Paiva. Duda Paivos trupė kuria unikalius, miglotus, mistinius, kartais skaudžius, tačiau visada humoru pasižyminčius pasaulius, o festivalyje „Materia Magica“ gegužės 17 d. 20 val. (Klaipėdos dramos teatre) turėsime galimybę pamatyti jo spektaklį „Aklasis“. Spektaklyje Duda Paiva atsigręžia į trauminę savo vaikystės patirtį, kai dėl ligos neteko regėjimo. Ieškodamas pagalbos tiek Vakarų medicinoje, tiek šamanistinėse praktikose, Duda Paiva atgavo regėjimą, tačiau šis įvykis paliko ryškų pėdsaką jo gyvenime ir kūryboje. Spektaklis „Aklasis“ paverčia šią patirtį neįgalumo, atstūmimo bei ryžto metafora. Kritikai yra pastebėję, kad spektaklyje „Aklasis“ Duda Paiva šoka su savo demonais ir suteikia lėlininkystės menui kitą dimensiją: ne tik stipri režisūra ir choreografija, garso ir dekoracijų sprendimas, bet ir nuostabios lėlės (tiek groteskiškai realistiškos, tiek beveik abstrakčios) sukuria nuostabų, bet tuo pačiu ir skausmingą pasirodymą, rodos, pernelyg gražų tam, kad būtų apibrėžtas.
Gegužės 17 d. 18 ir 21.30 val. Klaipėdos lėlių teatre bus rodomas vienas kontroversiškiausių šių metų festivalio spektaklių – režisieriaus Arielio Dorono Dresdeno jaunimo teatre sukurtas spektaklis „Lankymo valandos baigtos“ (Vokietija). Spektaklyje keliami klausimai apie žudymo akto savavališkumą, atsitiktinumą, neišvengiamybę – žmonės visais laikais manė turintys teisę teisti ir reikalauti kitų gyvybės, atimti iš kitų teisę egzistuoti, skelbti mirties nuosprendžius. Paveikus, socialus, stiprus, gal net sukrečiantis spektaklis provokatyviai kvestionuoja žiūrovų, kaip stebėtojų, vaidmenį. Vokietijoje gyvenantis izraelietis režisierius Arielis Doronas su lėlėmis pats vaidina ne tik teatre, bet ir televizijoje, organizuoja ir veda dirbtuves aktoriams, lėlininkams, stato ir režisuoja spektaklius visame pasaulyje.
Festivalį gegužės 19 d. 18 val. Klaipėdos kultūros fabrike užbaigs bulgarų trupė „Puppet’s Lab“. 2014 m. Marietos Golomehovos ir Veselkos Kunchevos įkurtas „Puppet’s Lab“ teatras nuolat ieško naujų bei inovatyvių formų teatro scenoje. Marieta ir Veselka kartu dirba jau daugiau nei 15 metų, per šį laikotarpį jų pasirodymai buvo įvertinti tarptautiniais bei nacionaliniais apdovanojimais. Spektaklyje „Aš – Sizifas“ grįžtama prie temos, nagrinėjančios amžiną ir niekada nesibaigiančią žmogaus kelionę į patį save: nepriklausomai nuo to, kurį kelią pasirinktumėme, kuo vis bandytumėme apsimesti ir kuriuo gyvenimo maršrutu eitume, visada grįšime į tą patį tašką – save.

Daugiau informacijos – www.materiamagica.lt
Taip pat kviečiame pamėgti festivalio „Materia Magica“ feisbuko puslapį Materia Magica / Lėlių teatro festivalis / Puppet Theatre Festival.
Bei sekti mus instagrame MATERIA.MAGICA.FESTIVALIS.

Klaipėdos lėlių teatro informacija