Dėkojame už dar vienerius puikius metus drauge

2023, gruodžio 30 0 komentarų

Brangieji, skaičiuojame paskutines 2023 metų akimirkas. Žvelgdami atgal matome, kiek daug turtingų, turiningų, įsimintinų jų šiemet turėjome. Šiemet ieškojome saitų – tarp žmonių, tarp laiko, tarp patirčių, tarp įvykių. Esame dėkingi už viską, kas vyko, nes matome, kad galiausiai viskas susideda į vieną didelį bendrą paveikslą, kuriame svarbios visos detalės.

2023-ieji metai į teatro repertuarą atnešė daug premjerų: balandžio pabaigoje vyko objektų spektaklio „Užusienis“ premjera (rež. Motiejus Ivanauskas ir Vaiva Paukštė), lapkritį – marionečių spektaklio suaugusiesiems „Karvė yra meilė“ premjera (rež. Aušra Bakanaitė), gruodį pasitikome nuostabiajame „Kalėdų Senelio namelyje“.

Esame dėkingi ir laimingi, kad Tarptautinės teatro dienos išvakarėse Klaipėdos lėlių teatro ir Liublianos lėlių teatro šviesos ir materijų spektaklis „Tunelis“ laimėjo „Auksinį scenos kryžių“ spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje. „Tunelis“ mums yra apie daugystę. Spektaklį kūrėme per žaidimą, per juoką, per lengvumą. Apie tamsą kalbėjome per šviesą, patys mylėdami tiek tamsą, tiek šviesą. Tamsos ir šviesos žaisme pražysta tikrumas.
Ačiū Liublianos lėlių teatrui ir jo žmonėms už kelionę ir šią gražią draugystę.

Dar vienas didelius laimėjimas teatrui – galimybė dalyvauti pasaulio lėlių teatro sostine tituluojamame Šarlevilyje-Mezjere (Prancūzija), kur vyko 22-asis Tarptautinis lėlių teatrų festivalis („Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes“). Didžiausiame lėlių teatro festivalyje pasaulyje net keturis kartus pilnutėlėms žiūrovų salėms buvo parodytas „Didysis sprogimas“. Didelis džiaugsmas buvo „Didįjį sprogimą“ rodyti ir tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „Spectaculo“. Tai – didžiausias tarptautinias lėlių teatro festivalis Čekijoje ir vienas svarbiausių Europoje.

Gegužę Klaipėdoje vėl vyko tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Šešias dienas trukusio festivalio metu buvo pristatyti lėlių bei objektų teatro spektakliai, lėlinės kino animacijos programa, žiūrovai buvo kviečiami apsilankyti edukacijose „Lėlininko kiemas“, o teatro kritikai – jiems skirtose dirbtuvėse. Šiais metais skatinome visus reflektuoti gravitacijos tema – metaforiškai, teatrališkai, astronomiškai, astrologiškai, fizikiškai, kalbėti apie kūnus ir sąveikas, apie jėgas ir traukas, apie centrus ir pašalius, apie branduolius ir sferas aplinkui. Dėkojame visiems, kurie jungėsi ir buvo kartu šiame nuostabiame, kintančiame, augančiame lėlių teatro kosmose.

Rugpjūtį Svencelėje vyko antroji UNIMA Lietuva organizuota Lietuvos lėlininkų stovykla, kurioje dalyvavo ir Klaipėdos lėlių teatras. Bendrystėje, idėjoje gimė draugystės. Per tris dienas stovyklos dalyviai ne tik daug sužinojo lektorių-kolegų-draugų Godos Giedraitytės, Aušros Bakanaitės, Rimanto Ribačiausko, Miko Žukausko, Eugenijaus Slavinsko, Indrės Endriukaitės, Sigitos Mikalauskaitės paskaitose, bet ir tarpusavyje dalijosi patirtimis, įkvėpimais, idėjomis. Stovykloje buvo daug juoko, daug jautrumo, daug tikėjimo šia subtilia meno rūšimi. Per tris dienas niveliavosi ribos, nebeliko nei amžiaus skirtumų, nei teatrų. Viskas tapo viena ir už tai esame labai dėkingi.

Tobulinti savo gebėjimus ir mokytis amato paslapčių vėl galėjome meistriškumo dirbtuvėse. Lėlininkus, aktorius, šokėjus, dramaturgus, vizualiųjų menų srities kūrėjus, performanso menininkus, profesionalus ar mėgėjus, kvietėme tyrinėti objektų pasaulį teatro scenoje su vienu ryškiausių šios srities kūrėjų Europoje Arieliu Doronu. Teatro kritikus, žurnalistus, tyrinėtojus ir visus, kurie norėjo įgyti naujų lėlių teatro menų analizavimo perspektyvų, kvietėme į dirbtuves su Jonu Klinkenbergu (Vokietija) „Nes juk visiems patinka lėlės!?! Kaip žvelgti į lėlių teatrą ir kaip apie jį kalbėti!“. Dirbtuvės vyko gegužę ir buvo tarptautinio lėlių teatro festivalio „Materia Magica“ dalis. O meistriškumo dirbtuvėse su marionečių teatro meistre Alice Therese Gottshalk turėjome unikalią progą mokytis marionečių valdymo paslapčių ir subtilybių.

Džiaugiamės, kad mūsų teatras ir Klaipėdos lėlių teatro edukacinis centras ir šiais metais puošėsi vizualiųjų menų menininkų kūriniais. Metus pradėję Virginijos Pajarskienės ir Gintarės Vaivadaitės-Valaišienės paroda „Tada, Dabar ir Šiandien“ Klaipėdos lėlių teatre, vėliau visus kvietėme į Guodos Korsakaitės parodą „Scenografo darbo stalas“, Kauno valstybinis lėlių teatro keliaujančią parodą, Deivydos Baltuškienės akverelės parodą „Pievų šnabždesiai“. Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre buvo galima aplankyti Jūratės Januškevičiūtės darbų parodą „Kas tu?“, Karolinos Jurkštaitės teatralizuotą instaliaciją „Garsas iš tylos“, šiuo metu centre įsikūrusi Vlado Suncovo kinetinių skulptūrų paroda „Kaip šoka lapai?“

Štai toks spalvingas metų paveikslas.

Jis nebūtų toks, koks yra, jei ne lėlių teatro menu tikintys žmonės: Aušra Juknevičienė, Gintarė Radvilavičiūtė, Vytautas Kairys, Monika Mikalauskaitė-Baužienė, Renata Kutaitė-Raudonienė, Aušra Bakanaitė, Asta Valė, Agnė Jablonskytė, Agnė Pulokaitė, Kęstutis Bručkus, Paulius Vendelis, Virginija Rimkaitė.

Sakoma, kad „Jei nori eiti greitai, eik vienas. Jei nori nueiti toli – eik kartu su kitais“. Per šiuos metus jaučiamės toli pažengę, bet to nebūtų buvę, jei ne mus supantys ir palaikantys žmonės, įstaigos, organizacijos. Už pasitikėjimą ir paramą dėkojame Klaipėdos miesto savivaldybei, Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos lėlininkų bendruomenei. Ačiū mūsų bičiuliams bendražygiams, lėlių teatru tikintiems ir jį puoselėjantiems Vilniaus teatrui „Lėlė“, Kauno valstybiniam lėlių teatrui, „Stalo teatrui“, Panevėžio lėlių vežimo teatrui. Sakome nuoširdų ačiū brangiam teatro draugui Audriui Karečkai, puikius reportažus apie mūsų darbus ir teatrą kuriančioms Agnei Bukartaitei ir Jovitai Gaižauskaitei, LRT televizijai, ačiū apie mus rašantiems ir kalbantiems teatro kritikams, ačiū visiems žurnalistams, kurių dėka galime būti girdimi ir matomi. Širdingai dėkojame mūsų teatre kuriantiems menininkams, lėlių teatrui neabejingiems pedagogams. Už palaikymą dėkojame draugams ir artimiesiems.

Ačiū jums, mieli mūsų žiūrovai. Teatras neegzistuoja be suvokėjo. Be jūsų nebūtų mūsų.
Junkimės ir kitais metais.

Stiprių saitų ir pilnatvės buvime –