Klaipėdoje – pirmoji lietuviško lėlių teatro vitrina

2018, rugpjūčio 24 0 komentarų

Rugsėjo 20–23 dienomis Klaipėdoje pirmą kartą vyks Lėlių teatro festivalis-vitrina „Materia magica LT“. Vitrina (angl. showcase) – tai galimybė užsienio teatro ekspertams susipažinti su įdomiausiais lietuvių lėlininkų darbais.

„Materia magica“ – tai Klaipėdos lėlių teatro festivalis, pradėtas organizuoti dar 1997 m. ir vadintas „Karakumų asilėlio“ vardu. Kas dvejus metus vykęs tarptautinis festivalis praėjusiais metais pakeitė savo pavadinimą, dar labiau išaugo ir dar aistringiau žiūrovus vedė į vizualų ir daugiaformį lėlių teatro pasaulį. Šiemet, Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį, Klaipėdos lėlių teatras pristato atskirą projektą – „Materia magica LT“. Tai pirmoji nacionalinė lėlių teatro vitrina, kurios metu į lietuviškojo teatro programą bus kviečiami Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai, taip pat prodiuseriai, tarptautinių festivalių programų sudarytojai, kultūros vadybininkai, teatro tyrinėtojai iš Vokietijos, Izraelio, Kroatijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Kinijos, Šveicarijos, Turkijos ir Latvijos. Festivalio metu bus sudarytos sąlygos megztis naujoms pažintims, partnerystei ir, žinoma, bus pristatyta lietuviškoji lėlių teatro panorama. Užsienio svečiai festivalyje turės galimybę ne tik pažinti lietuviško lėlių teatro lauką, bet ir susipažinti su lietuvių lėlininkais iš arčiau, pakalbėti apie galimybes vykdyti bendrus kūrybinius projektus. Lietuviškosios vitrinos organizatoriai viliasi, kad šis festivalis taps tramplinu Lietuvos lėlininkų darbams tapti dažnesniais tarptautinių festivalių svečiais, inicijuos tarptautines koprodukcijas, paskatins lėlių teatro kūrėjų apytaką ne tik Europos, bet ir viso pasaulio mastu.

Anot festivalio organizatorių, „Nuo 1997 m. rengdami tarptautinį festivalį, pastebėjome ne tik didelį Lietuvos teatralų susidomėjimą kolegų iš užsienio darbais, bet ir pastarųjų norą sužinoti, pamatyti, koks lėlių teatras kuriamas mūsų šalyje. Seniai kirbėjo noras, netgi būtinybė, surengti šią vitriną ir atverti Lietuvos lėlių teatro sienas į pasaulį: užsienio šalių ekspertams, kūrėjams ir prodiuseriams pristatyti lietuviškąjį lėlių teatrą, parodyti jo įvairovę, taip pat paskatinti lietuvių kūrėjus megzti aktyvius kūrybinius ryšius su lėlių teatro menininkais iš kitų šalių, sudarant sąlygas susitikimams ir pažintims, kurios galėtų peraugti į ilgalaikį bendradarbiavimą.“

Kaip ir tarptautinis „Materia magica“ festivalis, lietuviškasis bus organizuojamas kas dvejus metus; siekiama, kad 2021 m. šie du atskiri festivaliai su atskiromis programomis susijungs į vieną ir bus galimybė pristatyti tiek tarptautinio lėlių teatro programą, tiek lietuvišką vitriną.

Šių metų festivalyje bus parodyta dvylika lietuvių kūrėjų spektaklių. „Materia magica LT“ rugsėjo 20 d. startuos Vilniuje su spektakliu „Smėlio žmogus“ (rež. Gintarė Radvilavičiūtė), pelniusiu Auksinį scenos kryžių už geriausią lėlių ir objektų spektaklį (2014 m.). Nuo rugsėjo 21 d. festivalis kelsis į Klaipėdą, kur bus parodyti kiti vienuolika spektaklių. Čia matysime 2012 m. Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotą, LR Kultūros ministerijos premiją „už geriausią 2011 m. lėlių spektaklį“ ir daug kitų svarbių apdovanojimų pelniusį Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklį pagal lietuvių liaudies pasakas „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis“, Geriausio 2015 m. spektaklio lėlių ir objektų teatro kategorijoje Auksinio scenos kryžiaus laureatų Trupės 459 teatrinę instaliaciją „Meile, don‘t stop“ (rež. Karolina Jurkšaitė), 2017 m. VIII D. Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje „Geriausio spektaklio vaikams“ apdovanojimą pelniusio Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklį „Molinis sapnas“. Festivalyje bus rodomas ir nepriklausomos trupės „Psilikono teatras“ spektaklis, nuotaikingi šeimos teatrų – „Lino lėlės“, lėlių teatras „Nykštukas“, klounų studija „Dulidu“ – pasirodymai; Panevėžio lėlių vežimo teatras žiūrovus nuves į „Sniego karalienės“ pasaulį pagal Hanso Kristiano Anderseno pasakos motyvus, dadaistinio stiliaus spektaklį pristatys „Stalo teatras“; lietuvių liaudies legendomis, mitologijos elementais ir mitais grįstą bei inspiruotą kūrinį pristatys „Pojūčių teatras“. Na, o festivalį organizuojantis Klaipėdos lėlių teatras apie tai, kaip svarbu mylėti, papasakos spektaklyje „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“.

Taip pat festivalio metu vyks diskusijos, pokalbiai su festivalio dalyviais, teatro kritikais iš užsienio ir Lietuvos. Rugsėjo 23 d. numatyti individualūs menininkų ir prodiuserių susitikimai, kurių metu kūrėjai užsienio teatralams turės galimybę pristatyti savo kūrybą, darbus arba dar tik numatomus, įgyvendinsimus projektus. Šiuose susitikimuose ir pokalbiuose galės dalyvauti ne tik teatrų atstovai, bet ir individualūs menininkai, pavyzdžiui, savarankiškai gaminantys lėles, kuriantys animaciją ar scenografiją.

Festivalyje bus rengiamos ir kūrybinės dirbtuvės lėlių teatro profesionalams – šiemet tradiciją pradės Gérardas Schiphorstas ir Marije van der Sande iš „TAMTAM objektentheater“ (Olandija) bei Zvi Saharas iš „Puppet Cinema“ (Izraelis). Tikimasi, kad dirbtuvės suteiks kūrybinį impulsą norintiems eksperimentuoti, kuriantiems vizualųjį, objektų teatrą.

Lietuvos lėlininkai – jau visai netrukus Klaipėdoje. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės unikalią galimybę vieno festivalio metu pamatyti koks platus, įdomus ir įvairus yra lietuviško lėlių teatro kūrybinis laukas. Organizatoriai spektakliuose laukia ne tik mažųjų teatro gerbėjų – maloniai kviečiami ir suaugusieji. Šis festivalis – puiki galimybė įsitikinti, kad lėlės gali būti įdomios ne tik vaikams. Magiška festivalio materija bus patraukli visiems!