Klaipėdos lėlių teatras pradeda naują sezoną

2022, rugsėjo 7 0 komentarų

Su pirmais kardelių žiedais, su obuolių kvapu ateina ruduo, o su juo – ir naujas Klaipėdos lėlių teatro sezonas. Vasara Klaipėdos lėlių teatrui atnešė daug gražių ir įsimintinų patirčių: birželį moksleiviai noriai sėmėsi žinių teatrinėje edukacijoje „Mechaninis stebuklas“, vyko „Karakumų Asilėlio mokyklėlės“ uždarymas ir mokinių išlydėjimas vasaros atostogoms, kūrybinė komanda keliavo į Slovėniją ruoštis spalio pabaigoje vyksiančiai premjerai „Tunelis“, o vos tik grįžę – bangavo Klaipėdos jūros šventėje su premjeriniu lauko reginiu „Apie žuvis ir žmones“. Vasarą Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre vyko ir vaikų vasaros stovyklos. Atėjęs ruduo atneša ne tik naujas pradžias. Tai ir galimybė sustoti, įsivardyti metų tikslus, veiklas. Šie metai Klaipėdos lėlių teatrui – jubiliejiniai. Prieš trisdešimt metų savo veiklą pradėjęs teatras šiemet su padangėmis skraidančiomis žuvimis kviečia visus ieškoti grynumo – grynų spalvų, grynų garsų, kvapų, jausmų, emocijų, kviečia įkvėpti gryno oro, rinktis tai, kas tikra, vertinga, tvaru, svarbu, iš tikrųjų reikalinga.

Rugsėjo 10 d. Klaipėdos lėlių teatras pradės sezoną visus klaipėdiečius ir miesto svečius kviesdamas į Turgaus gatvę – čia vyks reginys „Apie žuvis ir žmones“. Svajingas ir elegantiškas skrydis danguje, aukštyn ir žemyn, dangaus mėlį skrodžiantis, bet lengvas lyg plunksnos krytis, grakštus kaip žuvies uodegos vikstelėjimas vandenyno gelmėje. Unikalus, efemeriškas, kas akimirką kintantis didelių iš polietileno plėvelių pagamintų lėlių judėjimas vieniems primins sklendžiantį paukštį, kitiems – plaukiančią žuvį; vienus nukels į povandeninį pasaulį, kitus – į dangaus aukštybes, o gal – prie dangaus skliautais nardančių jūros gyventojų. Ir pakvies pamatyti gražų, ramų, galbūt kiek liūdną jų šokį.

Rugsėjo 17 d. Klaipėdos lėlių teatre vyks teatro archyvinių spektaklių lėlių parodos atidarymas. Parodoje bus eksponuojamos Jūratės Januškevičiūtės, Gintarės Radvilavičiūtės, Živilės Dargytės, Aušros Bakanaitės kurtos lėlės, lankytojus nukelsiančios į visų mėgtus, išsiilgtus spektaklius: „Mama“, „Žirafa su kojinėmis“, „Baubas“, „A-PA-PA“, „Kiškio pasakos“ ir kt.

Spalio 29 d. Klaipėdos lėlių teatras kvies į šviesų ir objektų spektaklio „Tunelis“ premjerą! Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su Liublianos lėlių teatru (Slovėnija), spektaklio režisierius – Miha Golob. Įdomus ir unikalų braižą turintis režisierius savo kuriamuose spektakliuose linkęs naudoti vaikų aplinkoje randamus objektus: dažus, smėlį, šviesą. Pagarbiai, atsakingai, tarp savęs, suaugusiojo, ir vaikų distancijos nekuriantis režisierius ir šį kartą pasirinko kalbėti vaikams itin aktualia tema – apie baimes. Žaisdama su šviesa ir tamsa spektaklio kūrybinė komanda kvies pamatyti savo baimes kitaip, taip, kad gal net pavyks su jomis susidraugauti.

2023 m. gegužės 4–7 d. vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Nuo 1997 m. kas dvejus metus Klaipėdos lėlių teatro organizuojamas festivalis kiekvieną kartą siekia pristatyti amžiaus ir įsišaknijusių stereotipų ribas peržengiantį lėlių teatro meną, jungiantį tradicinę šios teatro rūšies raišką su naujosiomis bangomis ir eksperimentiniais ieškojimais, tarpdisciplininę jo prigimtį – su grynomis formomis.

Savaitgaliais Klaipėdos lėlių teatras kvies į repertuarinius spektaklius, ruošis naujoms lėlių spektaklių premjeroms: spektaklį vaikams Klaipėdos lėlių teatre kurs režisierė Olga Lapina, suaugusiesiems – režisierė Aušra Bakanaitė. Teatras nepamirš ir gastrolių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje: jau rugsėjo 8 d. teatras dalyvaus Panevėžio lėlių vežimo teatro organizuojamame tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Lėlė gatvėje 2022“ (čia Klaipėdos lėlių teatras rodys lauko reginį „Apie žuvis ir žmones“), rugsėjo pabaigoje Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) organizuojamame festivalyje „Lutke“ teatras pristatys lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“.

Ne mažiau įdomių veiklų numatyta ir Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre – rugsėjis pradedamas trečiosiomis meistriškumo dirbtuvėmis. Šį sykį penkių dienų trukmės dirbtuvėse dalyviai kartu su kino ir teatro dramaturge Tekle Kavtaradze tyrinės dramaturgijos pasaulius: iš pradžių bus supažindinama su dramaturgijos teorija, kurią vėliau dalyviai turės galimybę išbandyti praktikoje teorinius pagrindus jungiant su kūrybinio rašymo praktikomis bei tokiu būdu vystant atsineštas ar vietoje sugalvotas idėjas. Dirbtuvės skirtos visiems, norintiems susipažinti su teatro dramaturgija ir išbandyti šį žanrą.

Netrukus po dirbtuvių Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro erdvės užsipildys nauja ekspozicija – spalio 7 d. duris atvers interaktyvi kino ir teatro dailininko, iliustratoriaus Antano Dubros kurta paroda „Dzotukės“ (dzūkiškai – slaptavietės, būstinės). Paroda apie slaptavietes ir jų ieškojimą (ir radimą?). Instaliatyvi paroda, kurioje kiekvienas galės atrasti, pasislėpti ar iš slaptavietės stebėti pasaulį ir kitų gyvenimus (arba: stebėti kitus). Paroda subalansuota šeimoms, organizuotoms mokinių ar auklėtinių grupėms, draugų būreliams ir tiems, kurie bus pasiryžę draugų susirasti „Dzotukėse“.

Organizuotos mokinių grupės ir šiemet bus ypatingai laukiamos Klaipėdos lėlių teatro edukacijose. Teatrinėje edukacijoje „Mechaninis stebuklas“ vaikai nuo 5 metų turės galimybę susipažinti mechanikos principais ir veikimu natūralioje aplinkoje, „Iliuzija lėlių teatre“ atskleis lėlių teatro paslaptis, o „Lėlių teatro magija“ pristatys svarbiausius lėlių teatro istorijos ir raidos momentus, patys pasigaminę lėlę edukacijos dalyviai galės išbandyti ir atrasti pagrindinius lėlių teatro veikimo principus.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai nuo vienerių metų laukiami „Karakumų Asilėlio mokyklėlėje“. Mokyklėlės tikslas – supažindinti vaikus su lėle, lėlių teatru, puoselėti žmogiškąsias vertybes, mokyti vaikus būti grupėje, reikšti mintis, nebijoti savęs ir kitų. Lėlių teatro mokyklėlėje tėvai turi galimybę praleisti kartu vertingą valandėlę su vaiku, o vaikai – betarpiškai bendrauti su Karakumų Asilėlio mokyklėlės vadovėmis, lėlėmis, bendraamžiais, pažinti sudėtingą pasaulį paprastomis priemonėmis. Registruotis į „Karakumų Asilėlio mokyklėlę“ galima iki rugsėjo 12 d., pirmieji susitikimai – jau rugsėjo 13 ir 14 d.

Na, ir turbūt vienas laukiamiausių metų įvykių – tradicinis kalėdinis renginys „Kalėdų Senelio namelis“. Kaip ir 2021 m., taip ir šiais metais Kalėdų Senelis lauks visų jaukiajame fachverkiniame Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro namelyje! Į kokius stebuklingus pasaulius vaikus ir suaugusiuosius Kalėdų Senelis nusives šį kartą? Kokias staigmenas yra paruošęs? Kokios išdaigos laukia visų susirinkusiųjų? Šie ir kiti klausimai atsakymus ras gruodį – „Kalėdų Senelio namelis“ duris atvers gruodžio 3 d.

Trisdešimtą rudenį skaičiuojantis Klaipėdos lėlių teatras džiaugiasi pasitinkantis dar vieną teatrinį sezoną. Per šiuos metus teatras taip užaugo. Ir vis taip pat aistringai eina lėlių teatro meno keliu: siekia sudominti, atvesti ir išlaikyti mažą ir didelį žiūrovą. Siekia lėlių teatro meno grynumo, atgijimo stebuklo, įsikūnijimo magijos. Gryno, laisvo ir jaudinančio lėlių teatro. Kuris įkvėptų ir pačius, ir kitus.

Grynumo ir dar vienerių puikių metų su Klaipėdos lėlių teatru!