Klaipėdos lėlių teatras – tarptautiniame festivalyje Niurnberge

2024, vasario 13 0 komentarų

Vasario 6–11 d. Niurnberge (Vokietijoje) vyko XIII Tarptautinis vaikų teatrų festivalis „Panoptikum“. 2000 m. startavęs festivalis kaskart sulaukia didelio dėmesio ir pripažinimo tiek iš žiūrovų, tiek iš profesionaliosios teatro bendruomenės. „Panoptikum“ tapo svarbiu Europos vaikų teatro įvykiu, kas dvejus metus į Niurnbergą pritraukiančiu žiūrovus, prodiuserius, lėlininkus iš viso pasaulio. Šiemet festivalio programoje pasirodė trupės iš Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Belgijos, Italijos, Čekijos. Lietuvą festivalyje atstovavo Klaipėdos lėlių teatras, pilnutėlėms žiūrovų salėms parodęs lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“. Klaipėdos lėlių teatro gastroles iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje.

Įvairių kultūrų, kalbų ir teatro stilių susiliejimas padaro šį festivalį unikaliu ir įdomiu. Tai ne tik puiki proga vaikų auditorijai išplėsti savo akiratį ir susipažinti su skirtingais teatro žanrais, bet ir galimybė teatro kūrėjams dalintis savo kūryba, susipažinti, bendradarbiauti. Pasak Klaipėdos lėlių teatro direktorės Aušros Juknevičienės, „Tarptautiniai festivaliai visada duoda įvairiapusės patirties: nuo naujų susitikimų su kolegomis iki įkvėpimo kurti, atrasti, sujudinti kultūrinius impulsus, sujungti skirtingų menininkų mintis ir idėjas. Dažnai festivaliuose ne tik pasirodome, bet ir turime galimybę rinktis spektaklius, kuriuos būtų galima pristatyti tarptautinio lėlių teatro festivalio „Materia Magica“ metu Klaipėdoje. Įdomu ir tai, kad šiuolaikiniai kūrėjai nebijo sudėtingų ir skaudžių temų, kalba aštriai, tačiau – vaikams suprantama kalba. Tikiuosi, kad auginama išmintingesnė ir jautresnė karta“.

Galimybe dalyvauti Tarptautiniame vaikų teatrų festivalyje „Panoptikum“ džiaugiasi ir Klaipėdos lėlių teatro aktoriai. Anot Vytauto Kairio, įdomiausia pastebėti skirtumus: „Labai smalsūs žiūrovai. Vokietijoje retai leidžiama po spektaklių vaikams paliesti lėles ir dekoracijas, o mums tokia edukacinė veikla – įprasta. Kai vaikai susidomėję apžiūrinėjo „Didžiojo sprogimo“ lėles, ne vienas žmogus priėjo paklausti, ar nebijome, kad jos bus sulaužytos. Nebijojome“.

Tapti didelio festivalio dalimi – visada ypatingas įvertinimas ir svarbi patirtis. Kadaise taip per festivalį užsimezgė draugystė ir su režisieriumi Zvi Sahar, lėlių spektaklio „Didysis sprogimas“ režisieriumi. Neabejojama, kad ir šis festivalis gali tapti gražių draugysčių pradžia.