Klaipėdos lėlių teatre Klaipėdos krašto pirštinių paroda

2016, gruodžio 7 0 komentarų

Klaipėdos lėlių teatre iki šv. Kalėdų pristatoma tautodailininkės Stasės Kausteklienės paroda “Klaipėdos krašto pirštinės”.
Gargždiškė tautodailininkė Stasė Kausteklienė savęs neįsivaizduoja be virbalų rankose. Jos močiutė buvo mezgėja – pirštinių karalienė – aplinkinių parapijų kunigai pas ją pirštines užsisakydavo, Mama Stanislava Žilienė virbalus padėjo tik prieš savo 90-metį. Pati Stasė megzti pradėjo, besimokydama penktoje klasėje. “Reikia gaivinti senąjį amatą, kurį mums perdavė mamos, senolės“, – sakė gargždiškė interviu laikraščiui “Banga”.
Mezgimas Stasei tapo gyvenimo būdu: „ Megzdama jaučiu gyvenimo džiaugsmą“, – sako moteris. Įgimtas kruopštumas ir meninis skonis ir meilė amatui pelnė S. Kausteklienei tautodailininkės vardą.
Jos megztos kumštinės ir pirštuotos pirštinės, puoštos liaudiškais ornamentais, būdingais Žemaitijai ir Klaipėdos kraštui, stebina raštų gausa, kūrybiškais spavų deriniais, mezgimo dailumu. S. Kausteklienės mezginiai eksponuoti grupinėse ir personalinėse parodose Gargžduose, Kretingoje, Telšiuose. Šiuo metu tautodailininkė aktyviai ruošiasi jubiliejinei 70-mečio parodai, kuri planuojama ateinančiais metais.
S. Kausteklienė mezga ne tik pirštines, bet ir riešines su karoliukais ir be jų, dražbužius. Pati dėvi tik savo megztus, nertus drabužius. “Kas gali būti originaliau, maloniau ir patogiau nei savo rankomis megztas daiktas”, – sako moteris ir sykiu pasidžiaugia, kad dabar vertinami rankomis megzti drabužiai, pirštinės. Kad raštuotas pirštines, kaip originalų aksesuarą mėgsta ir jaunimas.
Net ir meistriškai įvaldžiusi mezgimo amato subtilybes S. Kausteklienė nuolat domisi naujovėmis. Tobulina žinias mezgimo seminaruose, kursuose. Štai rudenį senųjų amatų meistrės pamokoje tautodailininkė išmoko megzti kojines ir pirštines adata.
Dėkojame mielai Stasei už tradicijų tęstinumą ir grožį, kurį jos megztos pirštinės kuria Klaipėdos lėlių teatre. Tegu Kalėdos bus šiltos ir jaukios! Ramaus laukimo!

Foto aut. Donatas Bielkauskas.