Klaipėdos lėlių teatro didysis sprogimas lėlininkystės sostinėje Šarlevilyje-Mezjere

2023, rugsėjo 26 0 komentarų

Rugsėjo 16–24 d. Klaipėdos lėlių teatras lankėsi pasaulio lėlių teatro sostine tituluojamame Šarlevilyje-Mezjere (Prancūzija), kur vyko 22-asis Tarptautinis lėlių teatrų festivalis („Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes“). Didžiausiame lėlių teatro festivalyje pasaulyje net keturis kartus pilnutėlėms žiūrovų salėms buvo parodytas „Didysis sprogimas“.

Kas trejus metus vykstančiame festivalyje, trunkančiame kiek daugiau nei savaitę, kaskart susirenka tūkstantinės žiūrovų minios, lėlių teatro profesionalai iš viso pasaulio. Šiemet čia dalyvavo 86 trupės iš 25 šalių, vyko 94 pasirodymai, parodyti 446 spektakliai. „Šarlevilis-Mezjeras nedidelis, bet labai jaukus lėlininkų miestelis. Čia įsikūrusi stipri lėlininkų mokykla, Tarptautinis marionečių institutas („Institut International de la Marionnette“), turintis didžiulę biblioteką ir mediateką apie viso pasaulio lėlininkus, jų kūrybą ir veiklą. Nuo 1961 m. organizuojamas Tarptautinis lėlių teatrų festivalis, kuris turi gilias tradicijas, plačią auditoriją (150 000 dalyvių), o programa apima pačias įvairiausias sritis, technikas, stilius: nuo virvelinių iki pirštininių lėlių, nuo šešėlių teatro iki Bunraku, nuo realių objektų iki įsivaizduojamų, nuo mažyčių iki gigantiškų lėlių. Dalyvavimas šiame festivalyje plečia akiratį, sudaro galimybę mokytis, tobulėti, taip pat – ir pristatyti save. Tai galimybė pamatyti ir gyvai formuoti festivalio „Materia Magica“ programą, megzti ryšius bendradarbiavimui, naujiems darbams. Tikrai daug minčių sukelia dalyvavimas tokio masto renginyje, tuo pačiu pasijunti kaip namie, nes visi kalba ta pačia lėlių kalba. Gera atpažinti savus“, – dalijasi Klaipėdos lėlių teatro režisierė Gintarė Radvilavičiūtė.

Klaipėdos lėlių teatrui būti šiame festivalyje – didelis įvertinimas. Tokio masto renginyje teatras pasirodė pirmą kartą. „Kvietimas į šį festivalį yra didelis pasiekimas ne tik Klaipėdos lėlių teatrui, bet ir Lietuvos lėlių teatrui apskritai. Tai didžiulė scena, į kurią suvažiuoja daug trupių, ekspertų, kuratorių iš įvairių šalių, taigi puiki proga būti pastebėtiems, pastebėti kitus, užmegzti ryšius. Be to, Šarlevilyje vyks ir pirmasis kūrybinis Klaipėdos lėlių teatro ir prancūzų trupės „L’Etendue“, kurios vadovas yra režisierius lėlininkas Renaud Herbin, susitikimas dėl bendrai vystomo projekto Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje. Planuojama, kad šie du teatrai kurs bendrą dviejų dalių spektaklį, kurį režisuos Renaud Herbinas, Šarlevilyje pristatantis net du savo darbus, ir kurio premjera vyks 2024 m. Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje metu“, – dalijasi prodiuserė Agnė Pulokaitė.

Kai vienoje vietoje – toks įspūdingas lėlių teatro meno koncentratas, kiekvienas, dalyvaujantis festivalyje, turi puikią galimybę ne tik pamatyti lėlių teatro meno įvairovę, bet ir užmegzti naudingas pažintis, atrasti idėjinių bičiulių. Klaipėdos lėlių teatras šių metų festivalyje susitiko su Renauld Herbinu, tačiau tai – ne vienintelis gražaus bendradarbiavimo pavyzdys. Klaipėdos lėlių teatro direktorė Aušra Juknevičienė akcentuoja: „Klaipėdos lėlių teatrui didelis pasiekimas dalyvauti Šarlevilio festivalio programoje. Tai įvertinimas ir tarptautinis pripažinimas. Sunku įsivaizduoti festivalio mastą kol pats ten nepatenki. Lėlės gatvėje, lėlės parkuose, lėlės parduotuvėse, teatrinės scenos visose miesto mokyklose. Ir visą parą trunkantis lėlinis šurmulys. Pasijunti patekęs į siurrealistinį pasaulį. Labai sužavėjo miesto bendruomenės įsitraukimas ir pagarbus požiūris į lėlininko profesiją. Festivaliui jau beveik 50 metų, natūralu, kad susiformavo tradicija. Tuo labiau, kad vienintelė jaunus žmones pritraukianti mokykla yra tarptautinė Lėlininkų mokykla. Festivalio metu ne tik parodyti spektakliai, bet užmegztas tarptautinis bendravimas, 2024 m. bus pristatytas bendras Klaipėdos lėlių teatro ir žymaus lėlinininko Renauld Herbino spektaklis, 2025 m. Šarlevilio absolventės Veros Rozanovos ir lėlininkės Monikos Mikalauskaitės-Baužienės kūrybinis darbas.“

Įspūdžiai, patirti svarbiausiame lėlininkų festivalyje, išliks dar ilgai. Net neabejojame, kad festivalis ne tik įkvėps naujus atradimus ir ieškojimus, bet skatins ir toliau tobulėti.