Parodos „Mažieji pasauliai“ kūrėjai. Indrė Ercmonaitė

2020, lapkričio 19 0 komentarų

Mini galerija „Neverk“ pristato: „Vaivorykščių laboratorija“ ir „Siaubas, kaip žaibuoja“ mažuosius pasaulius, specialiai sukurtus Klaipėdos lėlių teatro edukacijos centro parodai.
Mini galerija „Neverk“ – tai nešiojamas abstrakčios meno galerijos „kampo“ modelis. Jos dydžio formulė (h=22 cm, a=44 cm, b=54 cm, z=70 cm) gimė Ispanijos miestelyje Cuenca (liet. „duobė“). Tenykštėje erdvėje buvo sena ir bjauri ruda spinta, kurios didžiausios durelės buvo 44 cm pločio ir 54 cm aukščio. Lyg ir nieko ypatingo… Vis dėlto laikui bėgant man toptelėjo, kad 44 ir 54 yra nepaprasti skaičiai, taigi, kreipiausi į patssaubaldžius, kurie išpjovė „tobulas sienas“ iš baltų plokščių pagal „tobulus išmatavimus“. Taip atsirado Baltas kampas, kuriam pavadinimo galvoti nereikėjo, nes jis šmėžavo prieš mano akis visą vaikystę: buvo toks senas baisus stalas, per ilgą jo egzistavimo laiką ant jo buvo prilipusių begalė lipdukų, iš kurių vienas tarsi sakė NEVERK. Tiesiog – rožinės raidės tamsiai mėlyname, beje, irgi gana bjauriame, fone. Taigi, taip ir buvo – dėl visko kalta spinta Cuenca‘oje ir stalas Vilniuje. Na ir prasidėjo. Aš, Indrė Ercmonaitė, tapau galerijos direktore. O galerijai su pavadinimu reikia ko?
Pa ro dų!
O buvo taip. Pirmieji slapti renginiai mini galerijoje „Neverk“ prasidėjo 2014 metais, praėjus lygiai vienai dienai po jos susikūrimo (sakau „slapti“, nes iš pradžių į juos niekas nėjo). Pagrindinė idėja buvo eksponuoti tikrus mini paveikslus ir neštis juos „kur nori“, taip keičiant skirtingas lokacijas visur „Neverkti“. Šūkis buvo (ir yra) toks: „Neverk! Daryk parodas!“ O kadangi mes visi labai mėgstame paslėptas akivaizdžias arba perkeltines prasmes, visa tai išsirutuliojo į „Neverk prie upės“, „Neverk miške“, „Neverk ant mašinos stogo“, „Neverk troleibuse“ ir t. t. (kiek leidžia policija)… Nors…
Savaime aišku, laikui bėgant žmonės (iš pradžių giminės ir artimieji) ėmė pastebėti galerijos veiklą ir ją sekti. Taigi, galerijos turas prasidėjo nuo kelių svarbių įvykių – XXI amžiaus vestuvių, kuriose linksmiems žmonėms pristatėme akvareles bei aliejinę tapybą. Po švenčių, išplatinus dokumentinę medžiagą internete, be abejo, susidomėjimas sparčiai ėmė kilti ir, vaizdžiai tariant, „atsisuko su šypsena“. Bet pastebėjus, kad liaupsintojai daugiau džiaugiasi, negu imasi daryti, teko, kaip tikrai direktorei, imtis galerinės veiklos. Romantiškos tamsaus miško pastelės „Neverk tarp Musmirių“ sugebėjo sužavėti mano draugus menininkus. Taip 2016 m. įvyko net penkios profesionalių menininkų personalinės parodos mini galerijoje „Neverk“. Tada jau darėme pusiau slaptus parodų atidarymus pas jų autorius dirbtuvėse / namuose / kitur.
Per visą šešerių metų galerinės veiklos laikotarpį įvyko nemažai itin skirtingų parodų. Skirtingų tiek eksponatais, tiek lokacijomis. Parodos atidarymų (net „per mikrofoną“) būta kavinėje, būta ir ant apleistos gamyklos surūdijusių stogų. Taip pat eksponuota ir oficialiose parodose, kurios vyko „normalaus“ dydžio galerijose: „Pamėnkalnio“ galerijoje Vilniuje, Lentvario kultūros rūmuose. Bet labiausiai „Neverk“ turi gabumą prasmukti, nes yra maža ir nešiojama. Ar į vakarėlį „pakultūrinti“ žmonių, ar miške prie laužo pašildyti meno, ar pradžiuginti vaikus Palangos pajūrio kavinėje. Prasmukta netgi į Kauno soborą bei Energetikos ir technikos muziejų. Ojetau, kiek visur „neverkta“…
Didžiausias lūžis mini galerijos „Neverk“ istorijoje įvyko 2020-ųjų vasarą, kai kvietimas sudalyvauti „Yaga Gathering: Absurdistan 2020“ muzikos ir meno festivalyje padidino galerijos apimtis iki keturių faktinių mini galerijų! Šis renginys absoliučiai nušlavė bet kokias abejones, kad mini galerija „Neverk“ yra maža. Ateities planai yra dideli. Mini galerija „Neverk“ planuoja plėstis. Ateinančiais metais atsiras jos filialas Italijos pietuose, vadinsis „Non Piangere“. Jei kada naršysite internete ir specialiai ieškosite informacijos apie „Neverk“, visą pagrindinę informaciją rasite puslapyje www.indreercmonaite.com skiltyje / cry, o taip pat naudodami žymes #minigalerijaneverk #minigallerydontcry #minigallerianonpiangere galeriją galėsite rasti ir visur kitur.