Tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „Materia Magica“ – ne tik įsimintini spektakliai

2021, liepos 30 0 komentarų

Jau visai netrukus, rugpjūčio 5–8 d., žiūrovų lauks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Kas dvejus metus vykstantis festivalis kaskart stengiasi pristatyti lėlių teatro įvairovę, klasikinius ir netradicinius, naujas raiškos formas išbandančius, spektaklius. Šie metai – ne išimtis, tad festivalio organizatoriai paruošė itin plačią kūdikiams, vaikams, jaunimui, suaugusiesiems ir senjorams skirtą programą. Klaipėdiečiams ir miesto svečiams bus pristatyti Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos, Slovėnijos lėlių teatrų kūrėjų darbai. Greta įsimintinų spektaklių festivalis paruošė ir kitų renginių programą – žiūrovai kviečiami į lėlinės kino animacijos vaikams ir suaugusiesiems peržiūras, edukacijas šeimoms „Lėlininko kiemas“, festivalio atidarymo koncertą, Scenos meno kritikų asociacijos kūrybines dirbtuves.

Festivalį rugpjūčio 5 d. 10.00–11.00, 12.00–13.00 ir 14.00–15.00 val. kino teatre „ArleKinas“ (Bangų g. 5A) atidarys lėlinės kino animacijos programa vaikams, o 19.00–20.30 val. vyks lėlinės kino animacijos programa suaugusiesiems. Šiemet kino programa itin įvairi tiek nagrinėjamomis temomis, tiek išskirtine, lėline forma. Ne vienas joje pristatomas trumpametražis filmas gavęs tarptautinių apdovanojimų; festivalio metu bus rodomi net keli Oskarui nominuoti filmai. Su vaikais bus kalbama apie meilę, draugystę ir pasiaukojimą, skatinama atrasti ryšį su gamta bei su savo šeimos nariais. Suaugusieji išvys slaptą pelėdos gyvenimą, iš šalies pažvelgs į neteisybės ir kaltės jausmus, prigimtines žmogaus būsenas – kiekvienas ras aktualių temų, tad belieka patogiai įsitaisyti kino salės kėdėje ir nerti į magišką lėlinės animacijos pasaulį! Akcentuotina, kad lėlinės kino animacijos programos peržiūros yra nemokamos, tačiau būtina išankstinė registracija (el. p. klaipedosleles@gmail.com).

Rugpjūčio 5 d. 21.00 val. tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ kviečia visus į siautulingą festivalio atidarymo koncertą! Koncertuoja „Planeta Polar“! „Planeta Polar“ dainuoja ispaniškai, bet atrodo ir skamba it trys fėjai, ką tik sugrįžę iš Sapnų galaktikos. Nuo tokio spalvingo kosminio kokteilio, pagardinto elektronikos prieskoniu, visai nesunku įkaušti, o tuomet – kojos jus pakvies šokiui… Stebėti ir klausytis „Planeta Polar“ koncerto – tai lyg dalyvauti nežemiškame, bet tuo pačiu labai nuoširdžiame rituale. Koncertas vyks „Hofe“ (Naujoji Uosto g. 3), bilietus į koncertą bus galima įsigyti prie įėjimo.

Rugpjūčio 7 d. visi smalsieji mažieji kūrėjai ir jų šeimos kviečiami apsilankyti Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelyje (Vežėjų g. 4) ir pasinerti į magiško teatro pažinimo vandenynus edukacijų šeimoms programoje „Lėlininko kiemas“. Numatytos 4 skirtingos edukacinės programos, kurias galės išbandyti ir patirti įvairaus amžiaus auditorija.

Nuo pat 10.00 val. 5–12 m. vaikams vyks „Pojūčių teatro“ edukacija „Koks vikšrelis tu esi?“. Vaikai, naudodami daug įvairių priemonių, kartu su juos atlydėjusiais suaugusiaisiais ir „Pojūčių teatro“ kūrėjomis pasigamins savo sensorinį žaislą – vikšrelį. Liesdami, klausydami, žaisdami su specialiomis medžiagomis, vaikai patys atras vikšrelio dizainą, užpildys sau patinkančiais sunkiais, tampriais, švelniais, skambančiais ar šiugždančiais daiktais. Po edukacijos savo naują „ramybės draugą“ galės parsinešti namo ir naudoti visada, kai norės susikaupti, atsipalaiduoti ar paleisti susikaupusią energiją.

12.00 val. dailininkė Ieva Babilaitė kviečia 7–13 m. vaikus į edukaciją „Dusia, oras ir vanduo“. Edukacijoje vaikai mokysis stebėti, matyti, atrasti, įvardyti ir vizualizuoti savo vabalą Dusią pagal Ievos Babilaitės knygą „Dusia, oras ir vanduo“. Kaip? Atsakymas paprastas! Naudodami skirtingas spalvinimo technikas bei įvairių tekstūrų popierines detales, edukacijos dalyviai galės susikurti savo Dusią – pirštininę lėlę! Ji kalbės ją užsidėjusio žmogaus balsu! 

13.00 ir 17.00 val. visi 9–99 m. dalyviai laukiami edukacijoje „Kaip pasigaminti knygutę ir susidraugauti su skylutėmis?“. Skylutės sūryje arba skylė kojinėje nieko nenustebins. O ką veikti su skylutėmis knygoje? Susidraugauti ir paversti jas smagios istorijos personažais! Tam, kad ši draugystė taptų įmanoma, edukacijos dalyviai išmoks pasigaminti knygutę-armonikėlę, sukurs ir nupieš istoriją. Kūrybiniais keliais ves Monika Šlančauskaitė, o skylutės padės pasireikšti begalinei kaip jūra fantazijai… 

14.00 val. 7–10 m. vaikai kviečiami į edukaciją „Konstruoju lėlių teatrą“. Edukacijos dalyviai sužinos intriguojančių faktų apie šešėlių teatro žanrą ir turės galimybę pamatyti bei patys išbandyti, kaip iš paprastų buitinių priemonių galima susikurti šešėlių teatrą namuose. Lėlių teatro konstruktorius Audrius Bartninkas vaizdžiai ir detaliai pademonstruos, kaip pasigaminti šiam teatrui reikalingą ekraną, apšvietimą, siluetines lėles, dekoracijas, kaip jas išdėstyti ekrane ir kaip, išsirinkus mėgstamiausią pasaką, pasirengti vaidinimui.

Svarbu paminėti, kad visų kiemelyje vykstančių edukacijų metu taip pat veiks ir Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vaikiškų knygelių stendas bei žaidimų zona, tad pramogų Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro kiemelyje ras visi!

Rugpjūčio 5–8 d. vyks ir Scenos meno kritikų asociacijos bei VO „Lietuvos nacionalinio UNIMA centro“ organizuojamos kūrybinės dirbtuvės. Kritinio žvilgsnio trūkumą Lietuvos lėlininkai jaučia jau kurį laiką. O praėjusiais metais Scenos meno kritikų asociacijai atlikus išsamų Lietuvos teatro statistikos tyrimą gauti rezultatai šį trūkumą atskleidė ir likusiai scenos menų bendruomenės daliai. Tad tiek kūrėjams, tiek kritikams siekiant daugiau, įvairesnių ir kokybiškesnių kritinių tekstų apie Lietuvos lėlių teatrą apsispręsta bendradarbiauti ir sukurti galimybę kritikams tobulintis ne tik klausantis paskaitų, bet ir stebint naujausias užsienio ir Lietuvos lėlių teatro tendencijas pristatantį festivalį. Dirbtuvėse dalyvauti kviečiami visi profesionalūs scenos meno kritikai bei menų teorijos ir žurnalistikos studentai, norintys geriau pažinti lėlių teatrą. Daugiau informacijos apie dirbtuves: info@smaka.lt.

Keturias dienas truksiantis festivalis „Materia Magica“ – jau kitą savaitę Klaipėdoje. Apie kvėpavimo svarbą skatinantis reflektuoti festivalis kviečia ateiti ir kartu pajusti įkvėpimus, ritmus, pakvėpuoti lėlių teatro magija. Daugiau informacijos – festivalio „Materia Magica“ interneto svetainėje www.materiamagica.lt ir feisbuko paskyroje Materia Magica / Lėlių teatro festivalis / Puppet Theatre Festival.