Žaismingi tamsos ir šviesos paveikslai premjeriniame Klaipėdos lėlių teatro spektaklyje „Tunelis“

2022, spalio 27 0 komentarų

Klaipėdos lėlių teatras ruošiasi išskirtinei premjerai – spalio 29 ir 30 d. žiūrovai pateks į paslaptingą šviesos ir materijų spektaklį „Tunelis“. Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant Klaipėdos lėlių teatrui ir Liublianos lėlių teatrui (Slovėnija) ir yra projekto „European Mapping“ dalis. Slovėnų režisieriaus Mihos Golobo Lietuvoje režisuotame spektaklyje vaidina Klaipėdos lėlių teatro aktoriai: Vytautas Kairys, Renata Kutaitė-Raudonienė, Kęstutis Bručkus, Kamilė Andriuškaitė / Monika Mikalauskaitė-Baužienė.

Klaipėdos lėlių teatro draugystė su Liublianos lėlių teatru jau skaičiuoja ne vienerius metus. Spektaklio „Tunelis“ režisierius, dailininkas, scenografas Miha Golobas šiuo metu yra vienas ryškesnių kūrėjų lėlių teatro ir teatro vaikams srityje Slovėnijoje. Su jo kūryba jau esame susipažinę ir Lietuvoje festivalio „Materia Magica“ metu – tada ir prasidėjo ši įdomi kūrybinė pažintis. Spektaklio „Tunelis“ prodiuserė Agnė Pulokaitė prisimena: „Mintis kažkada pasikviesti Mihą Golobą kurti spektaklio Klaipėdoje gimė pamačius jo spektaklį „Akvariumas“ (jis buvo parodytas ir 2019 m. festivalio „Materia Magica“ programoje). Atrodė nuostabu, kad pakako nedidelio akvariumo vandens papasakoti visą pasaulio atsiradimo istoriją, bet ne iliustratyviai, o paliečiant kažkokius giluminius suvokimo lygmenis. O tuomet, kai pasiūlėm šią koprodukciją Liublianos lėlių teatrui ir jo vadovas Urošas Korenčanas vieno pokalbio metu tvirtai pasakė, kad lėlių teatras yra šiuolaikinis menas, buvau tikra, kad iš šio kūrybinio bendradarbiavimo išeis kažkas tikrai įdomaus“.

Kad šis kūrybinis bendradarbiavimas jau dabar neša saldžius atradimo vaisius pastebi ir kūrybiniame procese dalyvavę aktoriai: „Darbas vyko trimis etapais, bet nuo pat pradžių supratau, kad Mihos darbai ar darbo metodai pažįstami, tiek režisierius, tiek aktoriai iš Slovėnijos pasirodė panašūs į mus savo požiūriu į lėlių teatrą. Iškart užsimezgė artimas ryšys. Tokie tarptautiniai bendradarbiavimai labai praplečia požiūrį ir yra naudingi tiek aktoriams, tiek visam teatro personalui. Šiuo atveju pats procesas yra svarbesnis net už galutinį rezultatą – spektaklį“, – dalijasi spektaklio aktorius Kęstutis Bručkus. Jam antrina ir aktorė Renata Kutaitė-Raudonienė: „Mano patirtyje tai – pirmoji koprodukcija, itin pasisekusi kūrybine prasme: spektaklio kūrybos procesas buvo visai kitoks, nei man įprasta, buvo labai įdomu stebėti režisieriaus darbą, jo minties eigą, matyti, kaip viskas vystosi, kaip tai, kas tau kelia klausimų ir tu neturi atsakymų, nes tavo patirtyje to nėra buvę, pagimdo rezultatą – tai buvo stebuklo atsiradimo jausmas. Tuo pačiu šis procesas atnešė labai gerus žmones, labai smagias idėjas, labai lengvą kūrybos procesą – tikrai, turbūt lengviausias procesas, kokį esu turėjusi kūrybine prasme – viskas gimė iš draugystės, gero humoro jausmo, lengvumo repeticijų metų. Buvo ir kūrybinių krizių, bet jos, režisieriaus ir kolegų dėka, buvo įveikiamos.“

Įprastai Miha Golobas savo spektakliuose atsispiria nuo pasirinktos materijos tyrinėjimo ir eksperimentavimo su ja, šviesos ir materijos spektaklis „Tunelis“ – ne išimtis. Šį kartą režisierius su kūrybine komanda pasirinko prakalbinti tamsą bei šviesą ir šiomis materijomis kalbėti apie aktualius dalykus: baimę ir drąsą. Spektaklio dramaturgė Mojca Redjko akcentuoja: „Suvokimas, kad drąsa yra šviesa, o baimė – tamsa, remiasi tradicinėmis interpretacijomis, kurios šviesos ir tamsos reiškiniams priskiria archetipines etines gėrio ir blogio vertybes. O spektaklis „Tunelis“ tokiu padalijimu žaidžia visų pirma psichologijos plotmėje – mėgina kurti saugią erdvę, kurioje būtų galima patogiai apsigyventi tamsoje, priartina tamsą ir atskleidžia ją per draugiškumą, bendrumą, nerimą ir jaukumą. Šviesa į ją įžengia asketiškai atseikėta, bet puikiai matoma kaip tik dėl to, kad jos nedaug, šitaip ji nutraukia tamsą.“ Spektaklyje „Tunelis“ daug dėmesio skiriama pasirinktos materijos galimybių tyrinėjimui atsižvelgiant į jos fizines, chemines, taikomąsias savybes ir simbolines reikšmes. Lėlininkai atgaivina skirtingas tamsos ir šviesos formas, išbando jų judėjimo galimybes, kol pasiekia tašką, kuriame tamsa ir šviesa tampa ne tik jusliniu suvokimu, bet ir raiškos forma: „Tunelis“ yra vaikų kambarys naktį. Vaikystėje stebėdavau pro mūsų namą važiuojančių automobilių žibintų šviesas. Šešėliai, žibintuvėliai ir t. t. yra kuo puikiausias rekvizitas, su kuriuo patinka žaisti bet kuriam vaikui ir šitaip tyrinėti santykį su pasauliu. „Tunelis“ byloja ir apie tai, kas yra tiesa ir kas – ne. Ką matome ir ko nematome. Ar viskas, ką matome, yra tikrovė, ar to, ko nematome, nėra arba gal vis dėlto tai kažkur yra“, – dalijasi spektaklio režisierius Miha Golobas.

Spektaklis, kuriame eksperimentuojama su šviesa ir tamsa, žiūrovus kvies į „tamsos žaidimų aikštelę“. Mažieji žiūrovai kviečiami į asociatyvių žaidimų aikštelę, kurioje galima pamiklinti vaizduotę ir sužadinti kūrybiškumą, o suaugusiesiems tai gali tapti proga apmąstyti šią visur mus supančią, neapčiuopiamą substanciją, kurios, regis, praktiškai neįmanoma aprėpti vienu ypu. Režisierius prasitaria: „Ne sykį sakiau, kad norėčiau pastatyti spektaklį, kurį žiūrėdami tėvai klausinėtų vaikų, kas vyksta spektaklyje, o ne atvirkščiai – kai tėvai aiškina vaikams. Norėčiau sukurti spektaklį, kuriame tėvams niekas nebūtų aišku, o vaikams – viskas aišku. Manau, kad „Tunelis“ jau labai arti to.“ Šią spektaklio ypatybę išskiria ir aktorė Kamilė Andriuškaitė: „Spektaklis paliečia daug temų: kalbama ir apie draugystę, nuotykius, žmonių skirtingumą, apie iššūkius, drąsą ir baimes, tačiau aš išskirčiau vieną, viską apimančią temą – tai begalinė vaiko vaizduotė. Kurdami spektaklį, mes, aktoriai, žaidėme kaip vaikai. Juk vaikų pasaulis kupinas įvairialypės gyvasties, mažieji įsivaizduoja nebūtus dalykus, namuose kuria atskirus pasaulius, įsivaizduoja keliones po kosmines erdves, stebuklingus miškus, magiškus tunelius, fantazuoja įvykius, kuriuose pilna keistų veikėjų, raganų burtų, drakonų, monstrų. Vaikai žaidžia suaugusiuosius, imituoja visokiausias profesijas, įsivaizduoja keliones, kuria nuotykius. Vaizduotė padeda ir sprendžiant įvairias problemas, tai gali padėti tvarkytis su sunkiais jausmais, pavyzdžiui, baimėmis. Būtent apie tai yra spektaklis „Tunelis“ – apie begalinę vaiko vaizduotę atsidavus žaidimui.“

Spektaklio „Tunelis“ premjera – jau šį savaitgalį Klaipėdos lėlių teatre. Spektaklis skirtas vaikams nuo 5 metų, spektaklio trukmė – 50 min. Svarbu pastebėti, kad spektaklyje naudojami šviesos efektai, galintys sutrikdyti jautrius žiūrovus. Bilietus galima įsigyti www.bilietai.lt. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.